Dnia 4 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego rozmawiały o ciężkiej pracy górnika. Poznaliśmy strój górnika i jego narzędzia pracy. Wiemy, dlaczego na czapce górniczej mieści się znaczek z paprociami i kilofami. Oglądaliśmy także film edukacyjny, przedstawiający wnętrze kopalni węgla kamiennego i kopalni soli kamiennej. Wiemy, że węgiel jest nam potrzebny nie tylko do ogrzewania domów i mieszkań. Tego dnia wszyscy górnicy obchodzili swe święto zwane Barbórką, więc dowiedzieliśmy się, dlaczego to święto ma taką właśnie nazwę. Dzieci poznały również historię powstania węgla i soli. Na koniec wykonały kredą węglową ciekawe prace plastyczne, które można podziwiać w naszej sali.
BARBÓRKA W KL. "0"
WYNIKI KONKURSU FIZYCZNEGO PT. "FIZYKA W OBIEKTYWIE"
Uczniowie klas siódmych i ósmych zostali zaproszeni do wzięcia udziału w szkolnym konkursie pt. "Fizyka w obiektywie". Celem konkursu było budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy fizyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji fizycznej oraz popularyzowanie wiedzy i kultury fizycznej. Aby wziąć udział w konkursie, należało uchwycić na zdjęciu dowolne zjawisko fizyczne. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy miejsc na podium.
I miejsce - Wiktoria Dobbek
II miejsce - Michalina Bober i Kinga Dzwonkowska
BARBÓRKA W PRZEDSZKOLU
Przedszkolaki zapoznały się z pracą górnika oraz wyglądem jego munduru galowego. Poznaliśmy sprzęt górniczy oraz wykonaliśmy prace węglem.
Méster Bëlnégò Czëtaniô
W tym roku, ze względu na pandemię, konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô” przebiegał inaczej niż zwykle. Uczniowie, którzy przygotowywali się do czytania w języku kaszubskim zostali nagrani, a pliki video z prezentacją konkursową zostały przesłane do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Naszą szkołę reprezentowali:
1) klasy I – III: Anna Majchrzak, Igor Bobkowski i Gustaw Wawer
2) klasy IV – VI: Magdalena Majchrzak, Magdalena Bucław, Julia Duzowska i Weronika Chudzińska
3) klasy VII – VIII: Wiktoria Dobbek i Alicja Cichosz
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za pracę włożoną w naukę czytania i życzymy sukcesów na wyższym szczeblu.
NIEDŁUGO ŚWIĘTA!
Grudzień to czas świątecznych przygotowań. My także przygotowujemy się na święta i codziennie wykonujemy zadania z naszego kalendarza adwentowego.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Dnia 25 listopada 2020 roku młodsze i starsze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Rano słuchaliśmy różnych piosenek o misiach i braliśmy udział w zabawie dydaktycznej pt. "Gdzie jest miś? ". Celem zabawy było utrwalanie pojęć: nad, pod, obok, po lewej stronie, po prawej stronie. Następnie w ramach innowacji pedagogicznej pt. "W świecie teatru" odbyło się III spotkanie teatralne. Tym razem poznaliśmy teatr Kamisibai. Oglądaliśmy i słuchaliśmy bajki pt. „Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy” w teatrzyku Kamisibai przygotowanej przez nauczycieli. Po przedstawieniu rozmawialiśmy na temat postępowania bohaterów oraz przypomnieliśmy ważne numery alarmowe. Wychowawczynie zapoznały dzieci z niezbędnym wyposażeniem apteczki. W ramach innowacji miała miejsce także demonstracja udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, pokazanie jak wygląda resuscytacja krążeniowo-oddechowa (masaż serca i sztuczne oddychanie). Najbardziej zainteresowała przedszkolaków zabawa dramą, dotycząca udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem maskotki misia oraz z udziałem chętnych dzieci. Potem odwiedził nas niezwykły gość - Miś. Wizyta Misia dostarczyła dzieciom wiele radości i odprężenia. Były śmieszne zabawy z Misiem oraz prezentowanie aktorskich umiejętności przedszkolaków. Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia z Misiem oraz w fotobudce. Pod koniec dnia każda grupa przedszkolaków wykonała w swej sali pracę plastyczną. Starsze dzieci tworzyły głowy misia z użyciem plastikowych piłeczek, patyczków i plasteliny. Młodsze zaś zrobiły głowy misia z użyciem papierowych talerzyków, farb i kolorowego papieru.To był niezwykły dzień pełen wrażeń i śmiechu.
11
"JA W SPOŁECZEŃSTWIE. JAK MOGĘ ZMIENIĆ ŚWIAT?"
W tym roku szkolnym uczniowie kl. VI i VII uczestniczą w projekcie edukacyjnym pt. "Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?". Celem projektu jest przede wszystkim rozwijanie kompetencji obywatelskich i społecznych. Podczas dotychczasowych zajęć uczniowie analizowali takie wartości jak odpowiedzialność i tolerancja. Dowiedzieli się, czym jest empatia i jak ją w sobie rozwijać. W ramach poszerzania wiedzy z zakresu nauk społecznych odpowiedzieli na pytania:
Czym jest kultura?
Czym jest mniejszość narodowa?
Co powinno charakteryzować ludzi, którzy żyją w wielokulturowej miejscowości, byśmy i my – Polacy, i obywatele z innych państw, czuli się bezpieczni i szczęśliwi?
Projekt kontynuowany jest podczas nauki zdalnej. Materiały, filmy i wykłady wykorzystywane na lekcjach przygotowała Fundacja "Uniwersytet Dzieci".
ZBIERAMY KASZTANY
Zakończyła się akcja zbierania kasztanów. Wzieło w niej udział 18 uczniów, którzy łącznie zebrali 470,5 kg. Kasztany te zostały przekazane Kołu Łowieckiemu Nemrot. Na wyróżnienie zasługują:
I miejsce - Gustaw Wawer - 110kg,
IImiejsce - Mateusz Pobłocki - 70kg,
IIImiejsce - Maja Peplińska - 25kg.
Dziękujemy za udział w akcji.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Tego dnia odbyły się również zabawy muzyczno-ruchowe oraz wymagające wykazania się znajomością bajek, tych znanych i mniej znanych. Były zagadki, podczas których dzieci rozpoznawały bajkę po rekwizycie lub po fragmencie przeczytanej bajki. Na zakończenie dnia wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną przedstawiającą jedną z bajkowych postaci- Myszkę Miki.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
"SZKOŁA DO HYMNU"
Zapraszam do udziału w kolejnej edycji akcji MEN "Szkoła do hymnu" i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego" we wtorek,10 listopada o godz.11:11. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii wspólne odśpiewanie hymnu odbędzie się w danej grupie (zespół: Do hymnu)za pomocą komunikatora Teams. Wspólnie o godz. 11.11 zaśpiewamy hymn on-line. Proszę o dołączenie się do spotkania o godzinie 11.09 (2 min na przygotowanie). Wychowawców proszę, aby uczulili dzieci na odpowiednią postawę podczas śpiewania hymnu. Mile widziane będą akcenty patriotyczne. Proszę nauczycieli, aby nieco wcześniej zakończyli piątą lekcję tak, aby wszyscy mogli dołączyć do spotkania o godz. 11.09.
Beata Grau
WAŻNE!
Od poniedziałku 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów kl. I-III. Tym samym do 29 listopada br. zawieszone będą zajęcia stacjonarne dla uczniów kl. IV-VIII. Uczniowie będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym. Oddziały kl. "0" i punkt przedszkolny będą funkcjonowały bez zmian.
Informujemy, że na czas nauki zdalnej lekcje w trybie zdalnym będą trwały 30 minut i odbywać się będą zgodnie z poniższym harmonogramem.
Lekcja 1: 8:00 - 8:30
Lekcja 2: 8:40 - 9:10
Lekcja 3: 9:20- 9:50
Lekcja 4:10:00 - 10:30
Lekcja 5:10:40 - 11:10
Lekcja 6:11:20 - 11:50
Lekcja 7:12:00 - 12:30
Lekcja 8:12:40 - 13:10
Beata Grau - Dyrektor
25 NOWYCH TABLETÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JÓZEFA WYBICKIEGO W NIEDAMOWIE
Z przyjemnością informujemy, iż Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Niedamowie otrzymała od Ministerstwa Edukacji Narodowej 25 nowych 10" tabletów HUAWEI wraz z etui, klawiaturą i usługą mobilnego dostępu do sieci Internetu (T-mobile 50GB) świadczoną do końca roku szkolnego 2020/2021. Czujemy się wyróżnieni, że otrzymaliśmy za darmo Szkolny Pakiet Multimedialny OSE. Wartość dostarczonego pakietu wynosi 24 261,75 zł.
Bardzo dziękujemy.
Beata Grau - Dyrektor
WAŻNE!
Informuję, że w związku z potwierdzonym przypadkiem wystąpienia wirusa SARS COV-2 na terenie Szkoły Podstawowej w Niedamowie oraz pozytywną opinią Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kościerzynie, oddział "0" i grupa punktu przedszkolnego w dniach 29.10 do 5.11.2020 przechodzi w tryb zdalnego nauczania. Kwarantanną zostały objęte dzieci z kl. "0" oraz troje pracowników placówki. Proszę rodziców o bieżące sprawdzanie e-dziennika.
Dyrektor Beata Grau
DYKTANDO KASZUBSKIE
23 października 2020r. uczniowie naszej szkoły pisali dyktando w języku kaszubskim pt. „Piszã pò kaszëbskù - Królewiónka w pałacu”, które w tym roku miało odbyć się w Redzie. Niestety, sytuacja pandemiczna spowodowała, że nie mogliśmy pojechać do Redy, jednak organizatorzy zadbali o to, aby mimo wszystko dyktando się odbyło, ale w innej formie. Szkoła otrzymała linki z nagranymi tekstami dyktanda dla każdej kategorii wiekowej. Prace uczniów zostały wysłane do Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Gdańsku. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Klasy I – III: Gustaw Wawer, Igor Bobkowski, i Anna Majchrzak.
Klasy IV – VI: Weronika Chudzińska, Julia Duzowska i Amelia Dawidowska.
Klasy VI – VIII: Kinga Dzwonkowska i Alicja Cichosz.
DZIEŃ PAPIESKI
Przyjmując za przewodnika tegoroczne hasło obchodów rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - „Totus Tuus” – zastanawialiśmy się jak dzięki temu zaufaniu Bogu, jak zrobiła to Maryja, mógł on, mimo wielu przeciwności trwać na łodzi Piotrowej i ciągle dawać ludziom nadzieję słowami, którymi rozpoczął swój pontyfikat: „Nie lękajcie się!”.
Klasa V przygotowała z tej okazji krótki filmik o tym, jak oryginalnym człowiekiem był przyszły święty i jak ciekawe listy pisały do niego dzieci , a klasy I i IV wystąpiły w klipie do piosenki „Barka”. Ulubionym rekwizytem dnia okazała się papieska flaga.
KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY
Dnia 19 października zostali uhonorowani laureaci szkolnego konkursu plastycznego poświęconego patronowi szkoły - Józefowi Wybickiemu, ogłoszony z okazji niedawnej rocznicy jego urodzin. Tematem dla klas I-III była scena chrztu małego Józia w kościele w Niedamowie, zaś dla klas IV-VIII było nim zaproszenie na ślub twórcy Mazurka Dąbrowskiego stylizowane na wiek XVIII. Dziękujemy wszystkim autorom, którzy w większości swoich prac nawiązali do strojów, obyczajów i języka epoki oświecenia.
Gratulujemy: w klasach I-III zwyciężyła Joanna Wolff, II miejsce zajął Karol Wawer, III miejsce - Wiktoria Borzyszkowska. Wyróżnienia otrzymali: Gustaw Wawer i Marcin Czerwicki W klasach IV-VIII nagrodzeni zostali: Michalina Bober (I miejsce), Maja Peplińska (II miejsce) oraz Mateusz Pobłocki (III miejsce).
WARSZTATY DLA RODZICÓW
Punkt Interwencji Kryzysowej zaprasza rodziców na warsztaty pt. "Zamiast klapsa - jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice", które odbywają się w ramach kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".
Termin: 5, 12, 19 listopada 2020 r.
Punkt Interwencji Kryzysowej
Obowiązują zapisy: PIK
tel.: 667 761 455
Serdecznie zapraszamy!
WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO
Na początku października w naszej szkole odbyły się wybory do samorządu szkolnego. Przewodniczącą szkoły została uczennica klasy V Maja Peplińska, której życzymy powodzenia w pełnieniu swojej funkcji.
ŚLUBOWANIE KL. I
13 października w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I. Pierwszoklasiści w pełnej gali zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, nauki oraz zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na uczniów. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i rożki obfitości przygotowane przez rodziców, a od starszych kolegów - medale z okazji pasowania.
Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce! Powodzenia!
1
"W ŚWIECIE TEATRU" - POZNANIE TEATRU SYLWETKOWEGO W ODDZIALE I PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM
Zgodnie z zapowiedzią dnia 9 października odbyły się drugie zajęcia o tematyce teatralnej. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z teatrzykiem sylwetkowym. Wychowawczynie przygotowały dla dzieci przedstawienie pt. "Urodziny marchewki". Inscenizacja była zgodna z realizowaną tematyką zajęć. Dzieci uwrażliwiały się na piękno słowa mówionego, wzbogacały słownictwo, poznały nazwy i wygląd niektórych warzyw. Ponadto uczyły się współdziałać w grupie i pokonywać nieśmiałość przed występami publicznymi. Następnie przedszkolaki wykonały własne kukiełki: 3 i 4-latki ozdabiały plasteliną sylwety warzyw, zaś 5 i 6- latki rozbudziły swą kreatywność podczas tworzenia kukiełek z surowej marchewki. Był to naprawdę niezwykły dzień! Na kolejne spotkanie z teatrem zapraszamy już w listopadzie.
17
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie