W ramach innowacji pedagogicznej pt. "Radosne dni z owocami i warzywami" tym razem uświadamialiśmy sobie wartości odżywcze ogórków. Ogórek uważany jest za pospolite warzywo, dlatego jego właściwości i wartości odżywcze nie są zbytnio doceniane. Tymczasem ogórek jest bogaty w przeciwutleniacze oraz substancje, które chronią przed rozwojem raka. Ponadto ogórek poleca się w chorobach nerek i infekcjach układu moczowego, a także pomaga oczyścić organizm z toksyn. Dzięki rodzicom smakowaliśmy to niedoceniane warzywo pod różnymi postaciami. Były więc sałatki ogórkowe, ogórek świeży, korniszony i kiszony. Poznaliśmy piosenkę pt. "Garniturek ogórka". Wykonaliśmy zbiorową pracę plastyczną pt. "Ogórki w słoiku". Ogórkowy tydzień znalazł swe odzwierciedlenie także w zadaniach matematycznych i zajęciach z edukacji polonistycznej. Najzabawniejsze były ćwiczenia poranne pt. "Ćwiczę z panem Ogórkiem". Na kolejny tydzień (tym razem z bananami) zapraszamy w marcu.
"OGÓRKOWY TYDZIEŃ" W KLASIE 0
KONKURS RECYTATORSKI KLAS I-III
Dnia 31 stycznia odbył się konkurs recytatorski klas I- III.W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Wszyscy uczestnicy konkursu sprostali zadaniu, byli doskonale przygotowani i wypadli bardzo dobrze. Laureatami zostali:
I miejsce - Weronika Chudzińska z klasy III
II miejsce - Karol Wawer z klasy II
III miejsce - Magdalena Majchrzak z klasy III
Gratulujemy!
2
"UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ"
Właśnie dotarły do nas dyplomy: za udział w wyzwaniu "Czekając na Święta. Uczymy Dzieci Programować" oraz za udział w programie "Uczymy Dzieci Programować edycja IV". Zajęcia z programowania bardzo podobają się przedszkolakom, dlatego będziemy kontynuować tę zabawę - przystąpiliśmy bowiem całą grupą do V edycji Ogólnopolskiego Programu "Uczymy Dzieci Programować". Za pomocą maty do kodowania, kolorowych kubków, różnych gier, układanek, rozwijać będziemy logiczne matematyczne myślenie.
INFORMACJA O KONKURSIE
Uwaga!
Dnia 19 lutego 2020 r. (w środę) na czwartej lekcji odbędzie się szkolny konkurs recytatorski dla klas IV-VIII. Chętni uczniowie powinni przygotować utwór poetycki lub fragment prozy polskiego autora. Długość wiersza to minimum 16 wersów. W razie trudności w wyborze utworu z chęcią pomogą poloniści. Celem konkursu jest m.in. popularyzacja literatury pięknej, rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich.
Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę na etapie gminnym. Serdecznie zapraszamy do udziału!
KONCERT Z OKAZJI 100-LECIA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM
W minioną środę w naszej szkole odbył się koncert z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Panowie Leszek Bolibok oraz Rafał Rompca wykonali dla uczniów wiele wspaniałych utworów o tematyce żeglarskiej. Muzyczna uczta wprawiła nas w doskonały nastrój. Serdecznie dziękujemy za ten artystyczny występ!
4
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PT. "HISTORIA POWROTU POMORZA DO POLSKI"
Uczniowie naszej szkoły uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze w ramach wspólnej inicjatywy Aktywne Kaszuby pt. „Historia powrotu Pomorza do Polski”. Konkurs jest realizowany w ramach obchodów ogłoszonego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie roku 2020 - Rokiem 100-lecia zaślubin Polski z morzem oraz powrotu Pomorza do Polski. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie, pojadą na mecz siatkówki mężczyzn do Ergo Areny w Gdańsku dnia 14 lutego 2020r.
Wyniki konkursu na szczeblu szkolnym:
I miejsce – Alicja Cichosz
II miejsce – Michalina Bober
III miejsce – Kinga Dzwonkowska
Wyróżnienie zdobyli: Oliwia Szczypior, Paulina Krauze, Teresa Fajtek i Łukasz Cichosz.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dużo emocji podczas kibicowania w Ergo Arenie w Gdańsku!
KARNAWAŁ U NAJMŁODSZYCH
Dnia 31 stycznia 2020 r. w naszej szkole miała miejsce zabawa karnawałowa dla najmłodszych. Wszystkie dzieci były pięknie przebrane, niektórych nie mogliśmy nawet rozpoznać! Ile było śmiechu i radości, aż trudno opisać! Dzieci wspólnie z paniami wesoło bawiły się przy dźwiękach skocznej muzyki. Były również karnawałowe konkurencje z balonami, piłkami, kotylionami i krzesełkami. Różnorodne stroje zachęciły nas do działań matematycznych. Przy tak świetnej okazji zaczęliśmy dzielić się na zbiory i podzbiory. Tworzyliśmy również części wspólne zbiorów. Były więc: postaci bajkowe, zwierzęta, policjanci. Wystarczy obejrzeć zdjęcia i już wiadomo, jaka była nasza zabawa.
15
POMIDOROWE CUDAKI W KLASIE "0"
W ramach innowacji pedagogicznej pt. "Radosne dni z owocami i warzywami" dzieci z oddziału przedszkolnego w dniach od 27 do 30 stycznia skupiły się na odżywczych zaletach pomidorów. Poznaliśmy różne odmiany tych warzyw, porównywaliśmy ich kształty, kolory i smak. W zabawny sposób inscenizowaliśmy wiersz J. Brzechwy pt. "Pomidor". Obejrzeliśmy też ciekawy film edukacyjny pt. "Co robimy z pomidorów?". Ważyliśmy również te zdrowe warzywa na wadze szalkowej posługując się pojęciami: waży więcej, waży mniej, waży tyle samo. Następnie z małych, koktajlowych pomidorków zrobiliśmy pomidorowe cudaki, zaś kolejnego dnia przyrządzaliśmy i spożywaliśmy zdrowe kanapki. Najciekawsze zajęcia odbyły się z kodowania w trakcie zabawy dydaktycznej pt. "Pomidorowi mistrzowie kodowania". To zabawa łącząca wszystkie sfery edukacji i dająca nam przede wszystkim wiele radości i odprężenia. Mata do kodowania została zamieszczona na ścianie w sali, gdyż codziennie rano lubimy się bawić w kodowanie, wymyślając coraz trudniejsze zadania do pokonania.
3
KONKURS PLASTYCZNY
Serdecznie zapraszamy uczniów kl. 0-VIII do udziału w X Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pt. "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz". Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A3, w dowolnej technice. Praca powinna być wykonana z materiałów trwałych. Każda praca musi być opisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu. Uczniowie klas IV-VI daną pracę będą wykonywać na zajęciach lekcyjnych, zaś uczniowie klas 0-III, VIII gotową pracę oddają do 19 lutego do p. Magdy Smuczyńskiej lub p. Alicji Czylkowskiej. Więcej informacji na temat konkursu można znalexć na stronie:
Załączniki potrzebne do pracy do odbioru u p. Magdy i p. A. Czylkowskiej.
W KARNAWALE, W KARNAWALE WYBIERAMY SIĘ NA BALE...
Balony, konfetti, kotyliony i małe co nieco, a przede wszystkim wspaniała zabawa! To wszystko towarzyszyło uczniom klas I-III na "Baśniowym balu karnawałowym". Pojawiły się więc przede wszystkim postaci z bajek. Dzieci bawiły się w różne zabawy nawiązujące do poszczególnych baśni. Były to zabawy między innymi takie jak: Kopciuszek, Rycerz i Królewna, Krasnoludki, Król, Śpiąca Królewna, Czerwony Kapturek, Wróżka, Baba Jaga, Ali Baba. Przed każdą zabawą dzieci odpowiadały w jakich baśniach występowała dana postać, czy była dobra, czy zła, o czym była dana bajka i czy znają jakieś inne bajki z tą postacią.Tegoroczny karnawał zostanie w pamięci na długo wszystkim uczestnikom zabawy.
6
ZAPROSZENIE DO WZIĘCIA UDZIAŁU W AKCJI CHARYTATYWNEJ
Samorząd Szkolny przyłączył się do akcji charytatywnej „Misie Ratownisie” organizowanej przez Fundację Wsparcie 112. Celem akcji jest przekazanie pluszaków jednostkom Straży Pożarnej, zespołom Ratownictwa Medycznego, by były pocieszeniem dla najmłodszych w trudnych chwilach!
Jeżeli chcesz podzielić się swoimi pluszakami przynieś je do szkoły. Zbieramy maskotki do końca stycznia 2020 roku. Misie muszą być w czyste i dobrym stanie.
Film promujący akcję: https://www.youtube.com/watch?v=CgbPUiH6I7U.
Więcej o akcji charytatywnej na stronie Fundacji Wsparcie 112: http://fundacjawsparcie112.org/misie-ratownisie/
PODZIĘKOWANIE
Pragniemy podziękować społeczności lokalnej za udział w zbiórce pieniędzy
dla Hospicjum Pomorze Dzieciom.
Dzięki pomocy uczniów i ich rodziców oraz pracowników szkoły udało nam się zorganizować
I Bożonarodzeniowy Kiermasz Charytatywny w Szkole Podstawowej w Niedamowie
w dniach 8 i 15 grudnia 2019r.
Po świętach otrzymaliśmy dokładne rozliczenie z Fundacji. Otóż darczyńcy ofiarowali
kwotę w wysokości 2 136,36 złotych.
Szczególne podziękowania należą się wolontariuszom, którzy w niedziele pracowali na rzecz hospicjum: Kindze Dzwonkowskiej, Paulinie Krauze, Annie Maszce, Mateuszowi Plichcie, Natalii Plichcie, Oliwii Szczypior, Michalinie Bober.
"BAJECZNA KSIĘGA" - NOWY PROJEKT W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ
Grupa przedszkolna przystępuje do programu pt. "Bajeczna Księga". Jego celem jest promowanie czytelnictwa, angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem oraz stwarzanie okazji do twórczej ekspresji językowej i plastycznej. Wychowawca grupy przygotował dla przedszkolaków zeszyt z czystymi kartkami. Zapoczątkował bajkę "O zielonej biedronce i balu na łące". Każde chętne dziecko może zabrać księgę do domu i wspólnie z rodzicami wymyślić kolejny fragment bajki oraz wykonać ilustrację. Za każdym razem książka trafia z powrotem do nauczyciela, a ten wyznacza kolejną chętną osobę. Książka będzie krążyć po domach przedszkolaków, a na koniec nauczyciel odczyta bajkę i wspólnie z dziećmi wymyśli zakończenie.
Ciekawe jaka powstanie bajka? Kto będzie jej bohaterem i jak potoczą się losy? To wszystko zależy od kreatywności dzieci, pomocy rodziców. A więc do dzieła! Kto pierwszy chętny? Startujemy po feriach.
PROMOWANIE CZYTELNICTWA WŚRÓD PRZEDSZKOLAKÓW
Miś Ignaś zakończył wędrówkę po domach przedszkolaków. Dzieci z punktu przedszkolnego bardzo chętnie zabierały pluszową maskotkę do domu. Zadaniem przedszkolaków była nie tylko opieka nad Ignasiem, ale także zapoznanie misia z nowymi bajkami, opowiadaniami, wierszami. Rodzice czytali literaturę dziecięcą, natomiast dzieci wykonywały obrazek w dzienniczku pluszowego przyjaciela. Projekt ten miał na celu promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków oraz angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach wspierania rozwoju dzieci. Na zakończenie każde dziecko otrzymało zaświadczenie potwierdzające udział w tym wydarzeniu, które trwało od września aż do stycznia.
DZIEŃ FILATELISTY W ODDZIALE I PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM
Dnia 6 stycznia 2020 roku obchodzono Dzień Filatelisty. W związku z tym dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego dnia 8 stycznia zaprosiły na zajęcia pana Ryszarda Lewandowskiego, który od dzieciństwa zbiera znaczki pocztowe. Pan Rysiu z zaangażowaniem przygotował się do spotkania. Opowiedział nam, jak zaczął się interesować zbieraniem znaczków, gdy miał 5 lat. Posiada ich mnóstwo z całego świata i o różnym kształcie. Mieliśmy okazję zobaczyć nowe i stare znaczki. Najstarszy klaser pana Rysia pochodzi z 1920 roku. Każde dziecko miało okazję obejrzeć znaczki pod lupą i pod różnym kątem padającego na nie światła z latarki. Dziękujemy panu Ryszardowi za ciekawe zajęcia i za podzielenie się z nami swoją pasją.
WIGILIA KLAS I-III
Dnia 20 grudnia 2019 r. odbyła się wigilia klas I-III. Dzieci dzieliły się opłatkiem i składały sobie życzenia z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Oczywiście był też Mikołaj, prezenty i dużo radości z tego powodu. Potem wszyscy śpiewali kolędy i raczyli się łakociami przygotowanymi przez rodziców.
W PRACOWNI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Tradycyjnie i w tym roku uczniowie klas I-III brali udział w projekcie pt. "W pracowni świętego Mikołaja". Celem zajęć było poznawanie i utrwalenie zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie. Uczniowie rozwijali swoje zdolności manualne i wokalne poprzez wykonywanie ozdób świątecznych oraz naukę kolęd i pastorałek. Tegoroczne zajęcia zostały wzbogacone o elementy kodowania. Dzieci kodowały i rozwiązywały zadania pt. "Szukając świętego Mikołaja".
4
JASEŁKA PT. "ŚWIATŁOŚĆ PRZYSZŁA NA ŚWIAT"
Ostatniego dnia przed przerwą świąteczną, 20 grudnia 2019 roku, całe grono szkolne uczestniczyło w przedświątecznych obrządkach, a następnie w jasełkach przygotowanych przez młodzież z klas IV, VI i VII: Alę, Kingę, Michalinę, Wiktorię, Julię, Tereskę, Łukasza, Kacpra i Stasia. Gościnnie, w roli psa pasterskiego, wystąpiła wybitnie utalentowana Sonia. Nasi aktorzy przedstawili krótką opowieść o tym, jak narodziny Mesjasza spełniły długie oczekiwania na Zbawiciela i jak dzisiaj, podobnie jak świadkowie Narodzin – pasterze, jesteśmy odpowiedzialni za szerzenie Jego światła.
W drugiej części przedświątecznego spotkania uczniowie zaśpiewali kolędy: przedszkolaki i klasa „0” pastorałkę pt. „W ciemną noc grudniową" z inscenizacją muzyczną, klasy I, II i III poprowadziły gimnastykę Aniołków, zaśpiewały o „Pastuszku bosym”, „Do szopy” i „Dziecina mała”, klasy IV i V - „Przybieżeli do Betlejem”, zespół artystyczny "Chochliki" wykonał taniec do piosenki „Alleluja”, a klasa ósma z gościnnym udziałem pani Julii Szczypior - piosenkę pt. „Coraz bliżej Święta”. Dziękujemy wszystkim wykonawcom!
Życzenia Pani Dyrektor i rozdanie nagród za udział w konkursach bibliotecznych oraz podziękowania za udział w kiermaszu świątecznym, poprowadzonym przez panią Aleksandrę Bober, zakończyły naszą uroczystość.
11
WIGILIA PRZEDSZKOLAKÓW
Dnia 20 grudnia 2019 r. dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego zasiadły do wigilijnego stołu. Wszyscy wspólnie złożyliśmy sobie życzenia, podzieliliśmy sie opłatkiem, śpiewaliśmy znane kolędy. Następnie udaliśmy się do sali wiejskiej na kolędowanie całej społeczności szkolnej.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie